Jak letos programovali

Letos jsem trochu víc v hodinách zapojovala programování nebo asi lépe kódování. Klasicky dělám každý rok drobnou ochutnávku v podobě Hour of Code (Flapy Bird si nakonec zvládne poskládat každý) a osahají si Ozoboty.  Ti už u deváťáku ale moc nebodují, tak to chtělo změnu a taky jsem si letos na kódování vyhradila trochu trochu víc času na úkor jiných aktivit.

Plán A.

Zaujal mne Code Combat a nejenom mne. Každý level je vlastně hra, kdy je potřeba  hrdinu na výhru naprogramovat. Deváťáci byli přímo nadšeni, vůbec mne nepotřebovali, nedostatečný překlad taky nevadil.

Pro učitele snadná příprava třídy, žáci se přihlásí přes Google účet a už stačí jen sledovat statistiku a porovnávat řešení žáků a autorů.

Nadšení trvalo do ukončení kurzu. Třída postupovala mnohem rychleji než jsem si troufala pomyslet, což mne sice potěšilo, ale jen první kurz je zdarma. Dá se napsat o licenci, ale otázka kolik peněz na licenci mám mne odradila, a tak nastal plán B.

Plán B.

Opět přišla ke slovu stránka Code.org a tentokrát jsem využila připravené kurzy. K přihlášení se dá využít import žáků z Google Classroom a třída je připravená na to tata. Pak stačí jen vybrat vhodný kurz a je připravená práce na hodně dlouho. Kurzů je spousta – pro různý věk, některé více, některé méně česky, tvorba aplikací,her, HTML …

V kurzu je opět skvělý přehled o práci žáků – o třídě, jednotlivcích,úlohách.

Kurz lze „dávkovat“ – sekce lze skrýt a odkrývat postupně nebo některou část vynechat. U každé sekce je připravený i plán hodiny, včetně časového rozvržení a všechno je i ke stažení v pdf. Prostě perfektně připravená výuka.

Přiznám se, že jsme kurzy nedotáhli dokonce – to se při jednohodinové informatice fakt nedá stihnout. Ale stejně pokládám hodiny za dobře využité!

Vyzkoušeli si práci v online kurzu, museli se poprat s angličtinou, museli řešit problémy a na druhou stranu jim některé úlohy dávali volnost v tvorbě. A dá se vybrat kurz přesně pro třídu. Že vše zadarmo a příprava na hodiny je dokonalá, taky není k zahození.

Příští roku určitě budu pokračovat!

 

Komentáře jsou vypnuty.