Kdo to tu píše? A proč?

Učím matiku a „počítače” a občas i „co dům dal“ na základní škole v Nýřanech. A pak do těchto předmětů cpu věci kolem počítačů.

V jakémsi testu mi vyšlo, že o věcech nerada teoretizuji, ale o to raději je zkouším. Co si neosahám, tomu nevěřím. Taky jsem sklerotická, a tak tenhle web vznikl především jako můj soukromý antisklerotický zápisníček. A trošku se to zvrhlo 🙃

K psaní webu mne vyprovokovala  Pavlína Hublová http://inapadnik.blogspot.com/ a jsem tomu ráda. Průběžně sem dávám taková menší či větší “upozornění” na programy, webové služby, samostatné práce, apod., které jsme vyzkoušela a jaké s nimi mám zkušenosti. Mým cílem není psát žádné manuály, ani rozsáhlá hodnocení, spíš tipy. Nemyslím, že byste popisované věci neznali a nikdy o nich neslyšeli, takže je to o mé osobní zkušenosti a velmi subjektivních názorech. A také občas přidávám tipy na věci, které jsem nevyzkoušela na dětech, ale které mi připadají perspektivní a které vyzkoušet chci.

První článek jsem na původní web vložila 11.12.2010. Kvůli ukončení služby Posterous jsem se od února 2013 přestěhovala sem. Záloha původního webu je stále na http://cojsemvyzkousela.wordpress.com. Najdete na něm 180 článků. Tady je k dnešku (8.2.2022) zhruba 500 dalších. Za těch 10 let se to docela nastřádalo.

Jak jde čas, tak témata postupně rozšířuji a měním. Postupně se více a více začaly přibývat věci kolem iPadu a Google a v poslední době hodně témata kolem distanční výuky a 3D tisku. Také občas  neodolám a přidám výuku “papírovou”,  takové drobnosti z hodin, o kterých si myslím, že se povedly a ani počítač nebyl potřeba. 

Ale třeba tu někdo najde něco zajímavého nebo zjistí, kudy cesta nevede.

Jitka Rambousková

8.2.2022


kontakt:,


Na závěr roku 2019 jsem si povídala s Danem Pražákem a vyšel z toho jeden díl jeho Hovorů z kabinetu.

13 Komentářů

 1. Marie Lemfeldová

  Dobrý den,
  velice mne zaujal Váš 100-letý kalendář s „pravidly chování ve třídě“. Je možné někde si ho více prohlédnout? popř. odkaz, odkud jste čerpala? Děkuji. Lemfeldová Marie, ZŠ, Jablonné v Podj.

 2. Jitko,
  mohla byste, prosím,poradit jak vytvořit padlet? na stránkách padlet.com se nechytám. Děkuji Vám.
  Dana

 3. Kateřina Šmídová

  Milá paní Rambousková, jste můj guru. Od té doby, co jsem na Vás narazila, mám doma binec a připálený hrnce.
  NIKDY nikam nepíšu. To jen dneska, kdy piju bílý víno na oslavu vzniku prvních kurzů v Classroomu na naší škole.
  Zkoušejte dál. Zdraví Kateřina Šmídová.

  • Jitka Rambousková

   Pýřím se a červenám 🙂 Jako guru se fakt necítím, jen obyčejně učím a občas něco sepíšu, ale moc jste mne potěšila a budu se snažit i dál. A dejte vědět, jak se vám s Classroom daří.
   Jitka 🙂
   PS. dala jste mi úžasný dárek k narozeninám

 4. Monika Josefíková

  Milá paní Rambousková, velmi děkuji za záznamy webinářů. Ve Vašem podání je vše srozumitelné a jednoduché. Založila jsem pro své prváčky 1. nástěnku v Padletu a určitě vyzkouším(e) další programy. Moc ráda čtu Váš web plný zkušeností a nápadů. Děkuji a přeji vše dobré. Monika

 5. Dobrý den Jitko, to že publikujete postřehy a praktické zkušenosti z praxe je skvělá práce a jsem rád že takové projekty u nás vznikají. Držím palce a rád jsem si Vás přidal do RSS 🙂

  Díky Tomáš.

 6. Díky moc za inspiraci!!

 7. Zpětné uporoznění:Co jsem vyzkoušela – blog o IT ve výuce – vzdělávání on-line

 8. Eva Pustějovská

  Dobrý den paní Jitko,
  chtěla bych Vám moc poděkovat za to vše, co pro nás učitelé a děláte. Pro mě jste neskutečnou inspirací a vzbuzujete ve mě obrovské množství nápadů:) Chtěla bych vás poprosit o radu, ikdyž se netýká technologií. Už dlouho se zabývám výběrem správných a kvalitních rýsovacích potřeb na bílé tabule, aby tabule nepoškodily a zároveň se s nimi dalo kvalitně rýsovat. Zkoušela jsem například kružítko na magnety, ale jsou strašně slabé, takže rýsování kružnic je neskutečný boj. Dále nemůžu narazit ani na nějaké vhodné pravítko s ryskou. Ano, mohla bych využít nějakou aplikaci, ale mám spíše zkušenost, že žáci potřebují vidět, jak s pomůckami vůbec pracovat, jak je uchopit…
  Moc děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *