Category Archives: iPad

Jak psali o oblíbené knize

Trošku jsme v sedmičce opakovali prezentace. A téma bylo „Má oblíbená kniha“. Vytáhli proto své skutečné čtenářské deníky a využili je osnovu zápisu a obsah. Chtěla jsem celou prezentaci zpracovat „snadno a rychle“. Vlastní pořízení textu v Google Prezentacích bylo svižné, protože bylo bez formátování a s minimem obrázků. Pak využili novou funkci Prozkoumat a dali stránkám originální vzhled. Takže, i s hledáním čtenářských deníků, bylo za hodinu hotovo.

A aby to nebylo tak snadné, tak jsme v druhé části přidali ještě video. Každý měl načíst ukázku ze své knížky v aplikaci Tellagami EDU a video pak vložit do prezentace. A to nám dalo víc práce a zabralo víc času. Práce s Tellagami byla sice nová, ale je velmi snadná (i když někdy je aplikace trochu paličatá). Spíš než techniku jsme řešili, jak získat klid pro 20 žáků s iPady, kteří chtějí nahrávat.

A pak ještě byl další otazník byl – jak vyřešit vložení videa. Nejjednodušší by bylo uložit video na iPadu a z něj ho přímo vložit. Prezentace Google dovolují ale vložit video jen z YouTube a ještě jen na PC. Zvolila jsem variantu, že videa uložili do společného žákovského úložiště na DropBoxu (ten je na žákovských iPadech nastaven). Odtud jsem je nahrála na svůj účet YT, kam dávám všechny školní práce. A teprve odtud je vkládali do svých prezentacích. Byl to trochu masakr, ale zvládli jsem to.

Máte nějaký nápad, jak lépe řešit situaci s videi?

Classkick – zase o kousek lepší

O aplikaci Classkick už jsem tu psala (http://www.cojsemvyzkousela.cz/?s=classkick) a od té doby prošla opět několika změnami.

Nepříjemné je, že už není zcela bezplatná. Řada nových a pokročilejších možností se musí vcelku draze zaplatit. Naštěstí i free plán je velmi dobře použitelný a nedošlo k žádnému omezení. Naopak se rozšířily možnosti i mimo iPad. Zatím sice chybí aplikace pro Android, ale na PC či Chromebooku může pracovat s Classkickem nejen žák, ale už i učitel. Vstup je na adrese https://app.classkick.com/ a můžete ho využívat stejně jako na iPadu – tedy tvořit nové přípravy (Assigment) i řídit práci v hodině.

Změnilo se i celé rozhraní aplikace – působí přehledněji a srozumitelněji. V prohlížeči je dost podobné Socrative. Je upravené také prostředí v aplikaci iPadu – obě můžete porovnat v galerii. Nově je připravena i možnost promítnout kód třídy pro rychlé přihlášení a sdílení přes Google Classroom, opět to jde i z webu, i z iPadu.

Novinkou je také možnost bodování u jednotlivých snímků. V přehledu žáků je rovnou vidět i součet bodů. Možnost odznaků zůstala zachovaná. Ale zůstává ta důležitá zásadní vlastnost – hodnotí individuálně učitel.

 

Celkově zůstává Classkick můj velký favorit. Není to striktně testovací aplikace – možnost zpětné vazby a pomoci je úžasná.

 

Tagy:

Jak šesťáci řešili ovoce

Tohle téma – prezentace o exotickém ovoci není ani úplně nové, ani originální. Už jsem ho s nějakou třídou zpracovávala, ale na stolním počítači. Tentokrát vzali šesťáci do ruky iPady a trochu jsme provětrali řadu aplikací. Prakticky všechno se učili při práci s nimi.

Forma byla daná jednoznačně – výsledkem měla být klasická prezentace. Tak jsem se společně seznámili s úplným základem ovládání Keynote. Pak hledání informací  a stažení obrázku v aplikaci Google search, popř. nějaká úprava v aplikaci Fotky. Vlastní tvorba ilustrace pak probíhala buď v Paper 53 nebo v Hello Color Pencil – přirozeně si je rozdělili zdatnější kreslíři a ti, co si s malováním moc nesedí. Pak jsme ještě potřebovali ještě práci s mapou a tam použili Skitch. Někdo využil mapy přímo ze Skitche, někde to byla stažená mapa a v jednom případě byla focená.

A prezentace ve formátu keynote mi odevzdali přes AirPlay, ve formátu pdf je ještě přes GoogleDisk vkládali do jejich blogů na Kidblog. Ale to už jsme nechali na „normální“ počítač.

Výsledky jsou docela běžné prezentace, jen takové cvičení v informatice, ale s vcelku pohledným výsledkem.

A ještě seznam ovoce pro zájemce – různé odrůdy ovoce

Ještě, aby podobně pracovali i v jiných předmětech, než jen cvičně v informatice.

Souboj testovacích aplikací

Není test jako test. Možností, jak testovat, procvičovat, zkoušet, a třeba si i trochu hrát, je celá řada. Nakonec jsem zakotvila u tří (asi) nejznámějších – Kahoot! – Socrative – Google Formuláře. Každý z nich je svůj, každý má své přednosti i slabší místa a každý má své použití.

Proč Kahoot? Protože je nejzábavnější, nejvíc zaujme a jestli chci dostat třídu do varu a zaujmout, tak s Kahoot! se to vždy zaručeně povede. Ale písemku bych v něm nepsala.

Proč Socrative? Protože každý může postupovat vlastním tempem a mám okamžitý přehled o tom, jak kdo pracuje a jak je úspěšný.

Proč Google Formuláře? Protože jsou provázány s Googlu účty a mám tak jednoznačný „podpis“. Mám i možnost snadno doručit výsledky. Taky je můžu zadat jako domácí úkol. A když je využiji s Flubaroo, tak získám široké možnosti hodnocení odpovědí, které ostatní neumí.

Zkusila jsem některé vlastnosti  všech tří porovnat. Omezila jsem se na základní varianty – v Kahoot! jsem vybrala typ Quiz, Socrative ve free verzi a v Google Formulářích základní vlastnosti Kvízu (bez doplňků).

porovnani

pdf ke stažení

Všechny platformy se postupně vyvíjí a mění a stále se v nich objevují nějaké novinky. Ale hlavní rysy zůstávají.

Pokud  potřebujete podrobnější informace k Socrative či Kahoot!, podívejte se třeba na stránky Libora Klubala http://www.ipadvetride.cz/navody/.

Doplnění:

19.10.2016 – Google Formuláře dovolují „ruční“ ohodnocení otevřených otázek typu odstavec – http://www.controlaltachieve.com/2016/10/extended-response-forms.html 

26.11.2016 – skvělé porovnání herních režimů QuizletLive a Kahoot! najdete v článku Pavla Hodála na Ty brďo!. Určitě se podívejte a vyzkoušejte.

 

Tagy: , ,

Puzzle „Area Maze“

Na blogu http://mathequalslove.blogspot.cz/ vyšel moc pěkný seriál o logických úlohách Naoki Inaba s mnoha ukázkami a odkazy. Najdete v nich popsané úlohy i odkazy na stažení, nebo můžete prostudovat přímo stránky autora – http://inabapuzzle.com/.

Nejvíc se mi líbí hrátky s obsahy. Najdete je  v článku Area Maze a také v článku na serveru Wordplay.

zdroj: http://wordplay.blogs.nytimes.com/2015/08/17/naoki-2/?_r=0

Jeden z fanoušků je převedl do online podoby a lze je luštit i na stránce http://areamaze.com/.

maze

Stránka funguje i na tabletech, ale existují i aplikace. Pro nejrozšířenější tablety je to třeba  Area Maze Puzzle  (iOS, Android) doporučená od autora, nebo Area Quiz (iOS, Android). Můžete vyzkoušet i aplikaci Area Maze 3D (iOS, Android). Všechny se dají stáhnout ve free verzi.

 

Úlohy jsou stupňované podle obtížnosti. Dovedu si je představit jako zahřívačky na začátku hodiny, nebo naopak jako práce pro rychlejší žáky.

Jak deváťáci ještě jednou fotili

Ještě jednou jsme nakombinovali ve výtvarce trochu toho „umění“ a technologií. Tentokrát jsme nebloumali po venku, ale příroda přišla za námi – přinesli si totiž něco travin a dřevin. Pak už jen vzali bílou čtvrtku, iPad a aranžovali, fotili a upravovali (převážně Snapseed). Výsledkem měla být černobílá fotografie s bílým pozadím. A taky byla.

Výsledky byly hodně povedené prakticky všechny. Až je to samotné překvapilo!

A vytištěné na A3 nemají chybu!

 

Aktivity do matiky přes QR kódy

Už se pomalu loučím s deváťáky a připravuji se zase na matiku šestku. A na to, že se spolu budeme muset spoustu věcí naučit. A taky na to, aby šlo některé věci udělat rychleji a lépěji.

Už jsem tu psala třeba o ThatQuiz – snadno se nastavuje a maká i na tabletech. A krásně jde sdílet QR kódem. Ale když chci stránku využít pro individuální procvičování, tak promítnutí není to pravé řešení a je to o nastavení u každého zvlášť.

Tak jsem sáhla opět po Google Prezentacích a začala si připravovat sadu QR kódů s odkazem a stručnými popisy. A začala jsem od šestky, protože do devítky je to v červnu zbytečná investice času a energie. Určitě půjdou jednotlivé snímky promítnout pro celou třídu pro společnou práci, proklikem v odkazu můžete procvičovat i na IWT tabuli či PC. A v neposlední řadě také půjdou vytisknout. Nejlépe asi po 4 na stránku, rozřezat a pak je lze využívat pro individuální práci, pro rychlejší či pomalejší žáky.

Image 1

Zatím je to jen takový nápad a začátek, protože tohle jde rozšiřovat pořád dál. Použila jsem některé odkazy na ThatQuiz.org, TeacherLed.com a LearningApps.org.

A nakonec každý má jinou třídu, jiné požadavky a jiné oblíbené stránky a taky jiné stroje, na Androidu půjdou i stránky s flashem. A tak si můžete prezentaci stáhnout a rozšiřovat dle libosti – kopie prezentace ke stažení

Tagy: , , ,

Slavné filmy trochu jinak

psáno pro i-sen.cz

Se sedmáky jsme se vrhli na předělávky slavných filmů.

Na natočení celých jsme si netroufli, a tak jsme využili tvorbu upoutávek v iMovie. Jenom úplně lehounce jsme aplikaci společně osahali, aby se v ní orientovali a pak už pracovali ve skupinkách. V nich se rozhodli pro některý film a z připravených scénářů si vybrali ten nejvhodnější.

Když jsem přišla za týden na hodinu, tak už byly sražené stoly a na nich připravené Lego, kreslený Titanic či rybičky z modelíny. V tom měli úplně volnou ruku. Při natáčení různě experimentovali, za pochodu jsme řešili různé problémy a taky jsme za pochodu nacházeli další možnosti aplikace. A hlavně všichni zapáleně pracovali a hodně je to bavilo.

Určitě by šla udělat řada věcí ve filmech lépe, ale pro většinu to byla první podobná práce. Taky se na práci některých skupin podepsala absence a pak musely trochu práci „ošidit“ – prostě se celý scénáře nestihl a stříhal se kus filmu.  

Ale příště už to bude lepší a  to už konečně uděláme ty upoutávky na knížky, jak jsem původně chtěla.

všechny filmy na https://tackk.com/7afilmuje

Rychlé sdílení odkazu mezi PC a iPadem

Určitě se vám to stalo mockrát – prohlížíte si internet ve svém NB s Windows a dostanete se ke odkazu, který nutně potřebujete iPadu nebo androidím tabletu. Úplně typicky se mi to stává u odkazů na aplikace. Ale v iTunes na NB mám přihlášení na školní Apple ID a jsem líná se přihlašovat k soukromému, tak to řeším několika způsoby.

Většina možností je spojena s uložením odkazu. To se hodí pokud se k instalaci nedostanu okamžitě. Tady používám Google Keep. V Chromu je díky doplňku uložení záležitostí jediného klepnutí a v aplikaci na iPadu je štítek hned první a už můžu instalovat. Podobně jde také  použít záložky v Chrome, Diigo, nově i Save od Chrome, … Ale všechny tyto služby předpokládají, že chci odkaz také schovat či sdílet, což v těchto případech většinou není potřeba, takže poznámku zase mažu.

Většinou potřebuji jen přenést adresu, protože chci hned instalovat, tak stačí něco bez ukládání. Pokud používáte Chrome s přihlášením na PC i tabletu, pak je asi nejjednodušší využít nedávno použité karty. V nich máte přehled o stránkách, které jste otevřeli na různých počítačích a zařízeních a synchronizace je svižná – prakticky hned vidíte na tabletu ty adresy, které jste navštívili na PC.

google

Nevím proč, ale nezvykla jsem si ně a častěji používám kombinaci doplňku goo.gl URL Shortener v Chrome a čtečky QR kódů na tabletu či mobilu. Doplněk totiž  mimo krátké adresy generuje také QR kód. Ten si nechám zobrazit, „bliknu“ na něj  mobilem a už se otevírá ta správná stránka či rovnou AppStore a nemusím nic uklízet.

Nemusíte mi věřit, ale je to velmi rychlé a pohodlné.

A jak řešíte podobnou situaci vy?

A ještě něco navíc

Pomocí doplňku můžu třeba v hodině okamžitě generovat z URL adres QR kódy a promítat je žákům. Stačí přímo z doplňku nechat QR kód zobrazit v nové kartě a zvětšit. Pokud by po zvětšení nebyl kvalitní a špatně se četl, lze přímo v adrese přepsat velikost 120×120 na jinou (max. 500×500). A to už určitě stačí!

Zase ten Classkick

Aplikace Classkick je v poslední době můj velký favorit. Už jsem ji tu popisovala v samostatném článku a od té doby jsem ji použila mockrát.Pro samostatnou práci a individualizaci je opravdu výborná.

Využila jsem ji několikrát pro opakování před přijímacími zkouškami. Do každého snímku jsem vložila jedno zadání. Po přihlášení do třídy si žáci vybírali úlohy a  pracovali samostatně. Po vyřešení úkolu mne požádali „pacičkou“ v aplikaci o zkontrolování konkrétní stránky a hned během hodiny jsem úkoly opravovala. K hodnocení jsem využívala nálepky a popř. dopisovala nějaké doporučení opravy, takže i během hodiny si rovnou řešení opravovali. Byl to teda docela hukot vše stíhat kontrolovat,  ale práce probíhá v klidu, žáci se neruší hlášením se o kontrolu a já mám přehled o jejich práci. Jako bonus si mohou doma svá řešení projít na webu.

Classkick jsem použila i pro dokumentaci samostatné skupinové práce. Pokud nemáte kvalitní stylus, tak psaní není zcela optimální a psát dlouhé texty a zápisy může být problém. A co teprve rýsování! Takže tentokrát byla v session jen řada úplně prázdných stránek. A k tomu i zadání úkolů a otázek úplně obyčejně na papíře. Ve skupinách pracovali také běžným způsobem – papír, tužka, rýsovací potřeby. Ale aby byl vidět postup práce, tak své výsledky fotili přímo v aplikaci a podle potřeby dopisovali.  Takže žádný papír nebyl do příští hodiny ztracen! A pro mne navíc možnost práci průběžně kontrolovat, popohánět a korigovat.

Zatím je Classkick jen pro iPad, ale podle informací na webu se pracuje i na verzích pro Android či Windows. Snad to bude brzy!

Změna: Od konce května je Classkick pro žáky přímo v prohlížeči.