Category Archives: iPad

Rychlé sdílení odkazu mezi PC a iPadem

Určitě se vám to stalo mockrát – prohlížíte si internet ve svém NB s Windows a dostanete se ke odkazu, který nutně potřebujete iPadu nebo androidím tabletu. Úplně typicky se mi to stává u odkazů na aplikace. Ale v iTunes na NB mám přihlášení na školní Apple ID a jsem líná se přihlašovat k soukromému, tak to řeším několika způsoby.

Většina možností je spojena s uložením odkazu. To se hodí pokud se k instalaci nedostanu okamžitě. Tady používám Google Keep. V Chromu je díky doplňku uložení záležitostí jediného klepnutí a v aplikaci na iPadu je štítek hned první a už můžu instalovat. Podobně jde také  použít záložky v Chrome, Diigo, nově i Save od Chrome, … Ale všechny tyto služby předpokládají, že chci odkaz také schovat či sdílet, což v těchto případech většinou není potřeba, takže poznámku zase mažu.

Většinou potřebuji jen přenést adresu, protože chci hned instalovat, tak stačí něco bez ukládání. Pokud používáte Chrome s přihlášením na PC i tabletu, pak je asi nejjednodušší využít nedávno použité karty. V nich máte přehled o stránkách, které jste otevřeli na různých počítačích a zařízeních a synchronizace je svižná – prakticky hned vidíte na tabletu ty adresy, které jste navštívili na PC.

google

Nevím proč, ale nezvykla jsem si ně a častěji používám kombinaci doplňku goo.gl URL Shortener v Chrome a čtečky QR kódů na tabletu či mobilu. Doplněk totiž  mimo krátké adresy generuje také QR kód. Ten si nechám zobrazit, „bliknu“ na něj  mobilem a už se otevírá ta správná stránka či rovnou AppStore a nemusím nic uklízet.

Nemusíte mi věřit, ale je to velmi rychlé a pohodlné.

A jak řešíte podobnou situaci vy?

A ještě něco navíc

Pomocí doplňku můžu třeba v hodině okamžitě generovat z URL adres QR kódy a promítat je žákům. Stačí přímo z doplňku nechat QR kód zobrazit v nové kartě a zvětšit. Pokud by po zvětšení nebyl kvalitní a špatně se četl, lze přímo v adrese přepsat velikost 120×120 na jinou (max. 500×500). A to už určitě stačí!

Zase ten Classkick

Aplikace Classkick je v poslední době můj velký favorit. Už jsem ji tu popisovala v samostatném článku a od té doby jsem ji použila mockrát.Pro samostatnou práci a individualizaci je opravdu výborná.

Využila jsem ji několikrát pro opakování před přijímacími zkouškami. Do každého snímku jsem vložila jedno zadání. Po přihlášení do třídy si žáci vybírali úlohy a  pracovali samostatně. Po vyřešení úkolu mne požádali „pacičkou“ v aplikaci o zkontrolování konkrétní stránky a hned během hodiny jsem úkoly opravovala. K hodnocení jsem využívala nálepky a popř. dopisovala nějaké doporučení opravy, takže i během hodiny si rovnou řešení opravovali. Byl to teda docela hukot vše stíhat kontrolovat,  ale práce probíhá v klidu, žáci se neruší hlášením se o kontrolu a já mám přehled o jejich práci. Jako bonus si mohou doma svá řešení projít na webu.

Classkick jsem použila i pro dokumentaci samostatné skupinové práce. Pokud nemáte kvalitní stylus, tak psaní není zcela optimální a psát dlouhé texty a zápisy může být problém. A co teprve rýsování! Takže tentokrát byla v session jen řada úplně prázdných stránek. A k tomu i zadání úkolů a otázek úplně obyčejně na papíře. Ve skupinách pracovali také běžným způsobem – papír, tužka, rýsovací potřeby. Ale aby byl vidět postup práce, tak své výsledky fotili přímo v aplikaci a podle potřeby dopisovali.  Takže žádný papír nebyl do příští hodiny ztracen! A pro mne navíc možnost práci průběžně kontrolovat, popohánět a korigovat.

Zatím je Classkick jen pro iPad, ale podle informací na webu se pracuje i na verzích pro Android či Windows. Snad to bude brzy!

Změna: Od konce května je Classkick pro žáky přímo v prohlížeči.

Po roce na Učitelském summitu

Po roce opět v Nebušicích. A opět sobota, která uběhla sakra rychle – pro mne už popáté. Tentokrát byla hodně retrospektivní, hlavně se ohlíželo a rekapitulovalo.

Během dopoledních přednášek na nás šel  Petr Mára s nadhledem a do šířky, Daniel Preisler shrnul 5 let změn práce s iPady na školách, Iva Jelínková a Lenka Říhová si připravily průlet minulými summity. Využily k tomu aplikaci SeeSaw a zapojily i publikum. Libor Klubal a Vojta Gybas prezentovali v Explain Everything a seznámili nás s výsledky jejich výzkumu. Jejich graf porovnání úspěšnosti a rychlosti žáků na iPadu a na papíru mne hodně zaujal. Kdo neviděl – u horších žáků je počítání na iPadu výrazně rychlejší, u dobrých je to srovnatelné. A  Tomáš Kováč už asi nikoho nepřekvapil „neprezentací“. Tentokrát nám ukázal, jak se jeho žáci učí sami číst.

Odpoledne jsem si vybrala workshop u Libora Klubala a jeho 5 TOP prezentací. Od loňska jsem se v Explain Everything nikam moc neposunula a slibuji, že se už polepším. Zaujala mne příprava semináře v iTunes U – i tam mám mezery. Je fakt, že jako příprava hodiny, kdy není třeba odevzdávat elektronicky práci, to nemám chybu. Pro mne výzva, co bych se měla naučit a vyzkoušet.

Druhý workshop u Petra Máry mi trochu zamotal hlavu, protože správa iPadů je zatím pro mne takové pole neorané a dělám vše dost amatérsky. Trochu jsem si ujasnila některé pojmy, ale současně se objevily otázky další. Tak uvidím, co s tím dál.

Nejcennější na této akci jsou ovšem setkání – s lidmi důvěrně známými i zcela novými. Jsem moc ráda, že 24U tuhle akci pořádá a doufám, že bude za rok zase. Kdyby nebyla, tak by nám opravdu chyběla!

Takže, pánové, kdy je termín?

Co mám použít, když …?

Když jsme pořizovali iPady do školy, tak jsem chtěla pro kolegy nějakou jednoduchou pomůcku, aby se snadno a rychle v aplikacích zorientovali.

Jednou výbornou pomůckou je knížka 55 tipů jak používat iPad ve vyučování, kde najdete tipy do výuky i stručné popisy aplikací. Ta je určena především pro učitele-začátečníky a stále její výtisky běhají někde po škole mezi kolegy.

Pro druhou pomůcku mne inspiroval web https://pepptalking.wordpress.com/, kde si můžete stáhnout ve formátu pdf karty na „smashing“ aplikací. Tyto karty jsou zamýšleny více pro žáky, aby si snadněji vybírali aplikace pro svou práci. Líbil se mi celý nápad i vzhled karet, tak jsem ho využila pro podobné karty v češtině. Použila jsem prezentaci v Google Apps. Díky snadnému sdílení se přidali i kamarádi z iSEN a z GEG Učte s námi a dali jsme dohromady karet trošku víc. A protože jsou mezi námi i uživatelé Androidu, tak vznikla ještě i sada pro robotka.

Celou sadu karet mám zalaminovanou a přiloženou k sadě iPadů jako inspiraci. V této podobě ji lze i snadno rozšiřovat o další nápady.

Bylo by hrozně fajn, kdybyste se ještě přidali a sadu nám pomohli rozšiřovat. Nápadů a inspirace není nikdy dost.

Stačí, když mi na mail nebo do komentářů napíšete o přístup do prezentace pro iPad či Android.

Kompletní sady ke stažení v pdf

Quizlet Live aneb Hrajte si s Quizletem

O Quizletu jsem už psala víckrát. Pokládám ho za velmi šikovnou pomůcku, kterou může mít ve svém repertoáru každý učitel a žák. Teď se na něm objevila nová hra Live. A myslím, že se stane mou hodně oblíbenou!

Pro její použití musí mít účet na Quizletu jen učitel. Přihlásí se, vybere sadu karet a zvolí hru Live. Vygeneruje se mu unikátní číslo hry. Žáci si v prohlížeči otevřou stránku http://quizlet.live, zadají číslo hry a své jméno. Přímo žádoucí je využití mobilních zařízení, protože žáci si vytvoří skupinky podle toho, jak je hra rozdělila.

Po spuštění hry se všem žákům ve skupině objeví stejné zadání, ale každému jiná řešení. A principem hry je, aby označil správnou odpověď jen jeden žák, pak se skupině přičte bod. Při špatné odpovědi klesne počet bodů poměrně drasticky na nulu. Cílem je dosáhnout 12 správných odpovědí v řadě.

Učitel na obrazovce vidí bodový stav skupin a může ho třeba promítat. Hra skončí při vítězství jedné skupiny. Skupiny se mohou prohlédnout, kde chybovali a co splnili dobře.

Abych jen nechválila, tak nějaké připomínky mám. Ve hře nelze nastavit třeba počet otázek, což může dělat potíže při menším počtu kartiček v sadě. Uvítala bych, kdyby na začátku hry bylo možné rozhodnut o tom, zda začínat pojmem nebo definicí. Nyní je otázka ve sloupci Definitons a odpovědi ve sloupci Terms. Také hra sama rozhodne o počtu skupin. Stalo se nám, že se mohlo přihlásit jen 15 žáků a ty rozdělila do 5 skupin, vstup posledního neumožnila, ale v následující hře se klidně přihlásilo 16 žáků a vytvořila skupiny 4. Ale předpokládám, že to je vše jde zatím na vrub beta verze a že hru dotáhnou.

Pokud máte účet na Quizletu, tak určitě vyzkoušejte!

Tagy:

Hodnocení testů – ZipGrade

Předem hlásím, že testy typu ABC nemám moc ráda, ale sem tam se mohou hodit. Opravovat písemky je otrava vždycky, ale právě u testů s uzavřenými odpověďmi to může jít docela snadno – třeba aplikací ZipGrade. Ta funguje na iOS i Androidu. Prvních 100 scanů můžete zkusit zadarmo, pak rozhodnete, co dál a případně si ji koupíte.

Postup je úplně jednoduchý – na tabletu stáhnete aplikaci a zaregistrujete se. Na něm také založíte nový test, vyberete počet otázek a vyznačíte správné odpovědi (nebo je naskenujete z tabulky). Z webu si stáhnete a vytisknete tabulky na odpovědi pro žáky. Vlastní test si připravíte obvyklým způsobem, nebo vytáhnete třeba starší Scio testy. V hodině rozdáte papíry či promítáte. Žáci svou tabulkou odpovědí podepíší a vyznačují správné odpovědi. Ani nemusí být zvlášť pečliví, aplikace docela dobře ohodnotí i nedbale vyplněná pole.

To nejlepší přijde až při opravování. Pustíte aplikaci a tabulky jednoduše „skenujete“. Jakmile se na display objeví naskenované jméno žáka, tak je hotovo. Jde to opravdu velmi rychle!

Co získáte? Rychle a bezbolestně opravené testy s podrobnou statistikou. Výsledky jsou přístupné přes aplikaci na tabletu či mobilu, a také přes web https://www.zipgrade.com/.

ZipGrade má ještě bohatší možnosti – můžete třeba zakládat třídy a studenty, ale to má asi smysl až v placené verzi.

Takže vyzkoušejte a uvidíte! Třeba i testy budete mít rádi.

Správa iPadů pod Google Apps

Při poslechu webináře o cloudu na http://jirichytil.cz/ to pro mne byla novinka – prý GoogleApps umožňují správu iPadů. A opravdu to tam je! Ale přineslo mi to dost zklamání a krušných chvilek.

Co je třeba v administraci?

Z administrátorské konzole musíte nainstalovat certifikát od Applu. Instalace vás provede vším potřebným krok za krokem. Po roce je třeba certifikát obnovit.

sprava1

Pak je třeba nastavit vlastní správu. Nejdůležitější je povolení synchronizace a uplatňování politiky. Dále můžete nastavit třeba synchronizaci kalendářů, sílu hesla apod.  Continue reading

Tagy: , ,

Jak dělali hádanky

S deváťáky jsme si trošku hráli s rozšířenou realitou a připravili takové fotografické hádanky pro ostatní třídy. Zase jsme využili všechno možné a mixovali, až se z nás kouřilo. Nejdřív jsme do obrázku schovali nějaké místo na zemi a pak přidali vyluštění, a to dokonce dvěma způsoby

Začali jsme připravou obrázku místa na Zemi – sejmuli ho, 4x vložili do grafického editoru a poskládali z něj symetrický obrázek, takový jednoduchý kaleidoskop. My jsem použili kombinaci Google Earth (má hezkou volbu kopírovat obrázek) a offline grafický editor PhotoFiltre 7. V editoru jsme využívali vrstvy a doladění obrázku křivkami apod. Pokud se vám do této kombinace nechce, můžete si ušetřit práci pomocí http://rorschmap.com/. A ještě tu stejnou hodinu jsme k místům vytvořili i QR kódy. Použili jsme jen názvy míst, ale určitě šlo by schovat i přesné souřadnice. A příště bych si víc hlídala, aby na mapách bylo něco snadno rozpoznatelného.

V další hodině jsme pak pokračovali na tabletech rozšířenou realitou Aurasma. Při přípravě na hodinu jsem všechny upravené mapy vytiskla a na Aurasmě vytvořila společný účet. Žáci si v hodině stáhli vhodné obrázky ke svému místu a někteří si vytvořili koláže. A pak přišla ke slovu Aurasma. Určitě na webu najdete spousta podrobných návodů na její dokonalé využití. Nám stačily jen 3 jednoduché kroky přímo v tabletu:

  1. zvolit ze zařízení overlay – obrázek, který se objeví; to byla koláž  a pojmenovat ho
  2. vyfotit marker – to byl připravený kaleidoskop z mapy, upravit velikost overlay
  3. pojmenovat auru a publikovat ji jako veřejnou

A pak už se kontrolovalo a prohlíželo, co to udělali spolužáci. Vše korunuje nástěnka s fotkami a QR kódy. Ani nevěděli a připravili mi skvělou pomůcku do hodin pro další třídy.

Pokud byste si práce chtěli prohlédnout u sebe, tak na Aurasmě nás najdete jako uživatele zsny a některé podklady si můžete stáhnou z Dropboxu.

Aurama je vcelku jednoduchá aplikace pro iOS i Android, ale trochu trucovitá. Musí s ní mít trochu trpělivosti a nespěchat na ni. Určitě si ji dobře vyzkoušejte předtím, než s ní začnete dělat s žáky. Výhodou společného účtu bylo snadné sdílení výsledků na školní iPady, protože ne všichni zvládli hned svou auru nastavit jako veřejnou. Trochu byl problém, když se hlásilo 20 lidí současně, ale nakonec se povedlo.

Pokud si Aurasmu „ochočíte“, tak vám každou učebnici dokáže udělat multimediální.

Tagy: , ,

Jak honili fotky pomocí QR kódů

Dala jsem si takový úkol, že žáky při informatice naučím svižné ovládání tabletů, aby je pak i v ostatních předmětech bezproblémově využívali, nebo aby dokonce  mé kolegy i něco sami naučili (ale to raději neříkám moc nahlas). Prostě, aby dovedli použít víc aplikací, přepínat se mezi nimi, mixovat je, prostě aby získali praxi a jistotu.

Takže jsem připravila sadu QR kódů s úkoly typu Najdi a vyfoť něco červeného, něco začínající písmenem B, něco k jídlu …  (podobné aktivity najdete pod názvem Scavenger Hunt). S tím mi pomohla stránka http://www.classtools.net/QR/, kde stačilo zapsat otázky a sama mi vygenerovala pdf soubor s pěkně velkými QR kódy – na každou stránku jeden.

qr

Ty jsem pak různě rozmístila po třídě a v určeném čase nechala žáky přečíst kód a fotit podle zadání. Na čtení QR kódy používáme čtečku od Seznamu. Pro většinu žáků, to bylo první seznámení s QR kódy vůbec.

A potom jsme fotky zpracovali. Některé třídy tvořily rovnou koláže v PicCollage, některé ještě navíc fotografie upravovaly v Snapseed.  Při tvorbě koláží jsem vysloveně chtěla použít i textové popisky. A na konec ještě odeslali mailem a všechno po sobě uklidili. A už byl konec hodiny.

V hodinách se opakovaně ozvalo „To jsem měl na mobilu/tabletu. To jsem smazal – nevěděl jsem, co s tím“. Takže ukazovat i úplně běžné aplikace se určitě vyplatí.

Přesto, že jsem podobnou aktivitu využila v informatice, tak by ji šlo použít i v úplně jiném předmětu, třeba s otázkami v cizím jazyce. A jde zrealizovat se stejnými aplikacemi na Androidu a (skoro) na Windows.

Tagy: , ,

Classkick ve třídě

logoPřed nějakým časem jsem na  na více místech zaznamenala odkaz na stránku Classkick.com a stejnojmennou aplikaci pro iPad. O co jde? O aplikaci pro samostatnou práci žáků s dohledem učitele.

Zní to asi hrozně, ale je to nakonec velmi jednoduché. Učitel si připraví prezentaci pro třídu. Žák se přihlásí do třídy přes její kód (nepotřebuje účet) a prochází připravený materiál vlastním tempem. Do stránky může malovat/psát od ruky či vpisovat text do textového pole nebo vkládat další prvky. Během výuku může také jednoduše požádat učitele o kontrolu či pomoc.

Učitel celou výuku může sledovat a řídit ze svého iPadu. Do práce žáků může dopisovat rady či poznámky, ale nemůže žákovskou práci mazat. Pro hodnocení lze využít i odznaky, ty si lze nadefinovat podle svých potřeb. I během práce může učitel podle potřeby snímky mazat či naopak přidávat. Práce jednotlivých žáků může procházet postupně – snímek po snímku, nebo naopak u jednoho snímku lze procházet postupně žáky.

Pro učitele i žáky je stejná aplikace, záleží jen na způsobu přihlášení. Žáci využívají jen kód třídy, učitel má jméno a heslo.

Celé vytváření prezentace na učitelském účtu je velmi jednoduché. Jedna možnost je taková klasická – vytvoříte si prázdnou prezentaci a do jednotlivých snímků vkládáte texty, obrázky, volně píšete/kreslíte nebo dokonce namlouváte. Vyzkoušela jsem (podle mne) pohodlnější cestu. Podklady jsem si připravila na PC. Vytvořila jsem prostě prezentaci. 1 snímek = 1 úkol. Pak bylo potřeba uložit ji jako pdf na GoogleDrive a z něj uploadovat. Pak už jsem jen v Classkick doladila velikost a bylo hotovo.

Nepochybnou výhodou je, že jednu prezentaci můžete využit opakovaně v různých třídách. Také můžete své materiály sdílet s kolegy – pokud znáte jejich přihlašovací mail do Classkick.

Žáci se na hodnocení své práce mohou podívat i později v prohlížeči na adrese http://view.classkick.com/. Stačí zadat kód třídy a jméno, pod kterým se přihlásili.

Určitě je to aplikace, která stojí za vyzkoušení. Koneckonců hodnocení žáků bylo dost pozitivní.

obr7